![Τσιτσιπάς: Προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Masters της Ρώμης -Επικράτησε 2-1 του Γιαν-Λέναρντ Στρουφ](https://news-on.net/images/posts/May 2024/tsitsipas-prokrithike-ston-trito-ghyro-toy-masters-tis-rwmis-epik.webp?b0a2834c4d77af002b991daf93b1927f)
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε την αξία του στην πρεμιέρα του στο Masters της Ρώμης (ATP 1000) καθώς κατάφερε να επικρατήσει 2-1 με ανατροπή του Γιαν-Λέναρντ Στρουφ και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο τουρνουά. Επόμενος αντίπαλος του είναι ο Κάμερον Νόρ τη Δευτέρα.
Το ξεκίνημα στον αγώνα δεν ήταν καλό για τον Στέφανο ο οποίος δέχθηκε break με το… καλησπέρα και έχασε το πρώτο σετ αν και απάντησε στη συνέχεια. Στο tiebreak ο Γερμανός ήταν ασταμάτητος και επικράτησε 7-1 για το 1-0.
Ο Τσιτσιπάς αντέδρασε άμεσα και με δύο break πήρε το δεύτερο σετ με 6-4 για το 1-1. Στο τρίτο σετ έκανε ξανά το ίδιο και με 6-4 πήρε τη νίκη με 2-1 και την πρόκριση στον επόμενο γύρο.
Τα σετ: 6-7 (1-7), 6-4, 6-4