![Πάλη: Ο Κουρουγκλίεβ κατάφερε να προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες](https://news-on.net/images/posts/May 2024/pali-o-koyroyghkliev-katafere-na-prokrithi-stoys-olimpiakous-aghw.webp?3c97100b5cbd3665a7558808b69cf6af)
Η ελληνική Πάλη ολοκλήρωσε το Προολυμπιακό τουρνουά με μεγάλη επιτυχία καθώς ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ κατάφερε να προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι και ετοιμάζεται να διακριθεί και στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση.
Το τουρνουά της Κωνσταντινούπολης ήταν ιδιαίτερα ψυχοφθόρο και δύσκολο, αλλά ο δις πρωταθλητής Ευρώπης των 86κ. έδειξε ότι είναι ένας από τους καλύτερους αθλητές στην κατηγορία. Σε ένα τουρνουά που έδινε τα τελευταία ολυμπιακά εισιτήρια ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ ήταν βράχος.
Χωρίς να χάσει ούτε ένα σημείο πήρε την Ολυμπιακή πρόκριση και πλέον η Ελλάδα μετά τον Γιώργο Κουγιουμτσίδη θα έχει δύο αθλητές στο Παρίσι.
Ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ έδειξε ότι είναι αποφασισμένος νίκησε αρχικά τον Μακόεφ (Σλοβακία) με 4-0, στη συνέχεια επικράτησε με πτώση του Τούρκου Γκότσεν, ενώ στα προημιτελικά επικράτησε με 3-0 του Πολωνού Γεζιερζάνσκι με 3-0.
Στο κομβικό παιχνίδι με τον Ουκρανό Μικαΐλοφ, όπου ο νικητής εξασφάλιζε εισιτήριο για το Παρίσι ο Κουρουγκλίεβ νίκησε με 3-0 και πανηγύρισε την πρόκριση.
Τα συναισθήματα πάντως για την ελληνική αποστολή είναι ανάμεικτα, καθώς η Μαρία Πρεβολαράκη δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση. Η μεγάλη κυρία της ελληνικής Πάλης που έχει δοξάσει τον ελληνικό αθλητισμό στο κομβικό παιχνίδι με την Τουρκάλα Γετγκίλ ηττήθηκε με τεχνική υπεροχή.