![Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 87-84 - Nίκη και τρίτη θέση για τους Πειραιώτες](https://news-on.net/images/posts/May 2024/olimpiakos-fenermpakhtse-87-84-niki-kai-triti-thesi-ghia-toys-pei.webp?05070c4e7a37008d44933ec1248670ec)
Την τρίτη θέση στo Final Four της Euroleague κατέκησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε 87-84 τη Φενέρμπαχτσε στον «μικρό» τελικό της διοργάνωσης που φιλοξενείται στο Βερολίνο.
Ήταν η δεύτερη φορά που οι «ερυθρόλευκοι» κερδίζουν τον αγώνα για την τρίτη θέση, ενώ η πρώτη χρονολογείται το 1999.
Με καταιγισμό από τρίποντα (15/22) η ελληνική ομάδα δεν άφησε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους της.
Έτσι, η Φενέρ συμβιβάστηκε με την τέταρτη θέση.
Πρώτος σκόρερ ήταν ξανά ο Άλεκ Πίτερς με 20 πόντους και 5/7 τρίποντα και συνολικά 43 με 10/13, σε δύο καταπληκτικές εμφανίσεις που, όμως, δεν συνοδεύτηκαν και από ισάριθμες νίκες.
Tα δεκάλεπτα: 24-16, 48-37, 66-62, 87-84